Tag » Handicraft

Nibong Tree

Oncosperma tigillarium

Family: Arecaceae

Local name: Nibung

Habitat:

The species is known from inland, lower salinity waters, near mangrove swamps of Indochina, Indonesia, Malaysia, and the Philippines in Southeast Asia.  238 kata lagi

Seletar Tribe

Pandan

Pandanus amaryllifolius

Family: Pandanaceae

Local name: Pandan

Habitat:

Pandanus amaryllifolius has been originated from Bangka, Indonesia, but is widely distributed in the tropical areas of Southeast Asia. 254 kata lagi

Seletar Tribe

Oaxaca epilogue: Journeying through the mountains

The conference ended with an extravagant party, with food and mezcal and performances. And it was like everyone was floating on the wave of a successful, inspiring conference – and now, the wave broke. 460 kata lagi

Taitavien käsityöntekijöiden pauloissa

Neljä vuotta on mennyt nopeasti. On ollut mahtavaa olla ryhmässä, joita yhdistää intohimo käsitöihin, uuden oppimiseen ja omien taitojen kokeiluun sekä itsensä ylittämiseen. Olen saanut ihailla muiden idearikkautta, sinnikkyyttä, yksityiskohtiin panostamista sekä luovuttta. 124 kata lagi

Hauki ja nahka yhdessä

Halusin tehdä jälleen jotain käyttöön, joten rohkenin valita pussukkaani myös toisen uuden materiaalin, nahkan.

Värjäämättömän hauen muotoilin aaltoilevaksi raidaksi kunnioittaen hauen muotoa. Ennen ompelua kiinnitin haukiraidan nahkaliimalla. 47 kata lagi

Kalannahkakorut

Pidän koruista ja niiden tekemisestä eri materiaaleista. Niinpä myös kalannahat päätyivät koruihin.

Hyödynsin valmiita Helmiharakasta hankkimiani korupohjia, joihin liimattiin korupohjan mallinen pala nahasta ja sen päälle liimattiin lasi. 80 kata lagi

Väriä kalan nahkaan

Luonnon väreistä tuttuja ennestään olivat toki sipulin, teen, kahvin ja joidenkin kasvien käyttäminen. Olihan meillä kasvivärjäysjaksokin.

Kaloille halusin kokeilla useampaa väriä, joten värjäsin kirjolohen kahdessa osassa ja ne erivärisiksi. 198 kata lagi