Tag » Aktualitet

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot voton për ministrat e rinj

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot duhet të votojnë për propozimet për shkarkimin e disa anëtarëve të Qeverisë dhe emërimin e ministrave të rinj.

Deputetë do të votojnë për zgjedhjen Trajan Dimovskit për ministër të ri të Bujqësisë, Naser Nuredinit ministër për Mjedis Jetësor, Huysni Ismaili ministër për Kulturë, Goran Milevski për Vetëqeverisjes Lokale, kryeministrit Zoran Zaev për ministër të Financave dhe Sadulla Durakut për Sisteme Politike dhe Marrëdhënieve mes Bashkësive. 121 kata lagi

Aktualitet

Basha paralajmëron mosnjohjen e zgjedhjeve

Vetëm 5 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha paralajmëroi sonte se këto zgjedhje janë nul dhe si të tilla nuk do të njihen. 358 kata lagi

Aktualitet

Tërheqja e Londrës nga qëndrimi i saj i fundit kundër Iranit

Sekretari i Jashtëm britanik u tërhoq zyrtarisht nga qëndrimi i tij anti-iranian.

Sipas agjencisë Reuters, Jeremy Hunt foli në parlamentin britanik të martën me një tërheqje të qartë nga qëndrimi i tij i fundit kundër Iranit, duke thënë se Londra nuk pret që Uashingtoni të kërkojë nga ajo që të bashkohet me konfrontimin ushtarak me Iranin. 99 kata lagi

Aktualitet

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë: Droni amerikan kishte shkelur hapësirën ajrore të Iranit

Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Nikolai Patrushev deklaroi në negociata me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA Xhon Bolton dhe Kryeministrin izraelit Netanjahu se ushtria ruse ka informacion të saktë se droni i SHBA, i shkatërruar në një incident më 20 qershor, u qëllua në hapësirën ajrore iraniane duke konfirmuar kështu informacionin dhënë më parë nga Teherani. 178 kata lagi

Aktualitet

Ruhani paralajmëron për përgjigje "vendimtare" nëse shkelet përsëri hapësira ajrore e Iranit

Presidenti iranian Hasan Ruhani deklaroi se Teherani nuk synon luftë me Uashingtonin, por do t’i japë Shteteve të Bashkuara një përgjigje “vendimtare” nëse përsëri shkelin kufijtë territorialë të Iranit. 260 kata lagi

Aktualitet

Protesta në Tetovë, qytetarët marshojnë drejt selisë së BDI-së

Kanë filluar protestat e paralajmëruara në Tetovë. Fillimisht protestuesit u mblodhën para Universitetit të Tetovës, ndërsa më pas kanë marshuar edhe drejt selisë së Bashkimit Demokratik për Integrim. 90 kata lagi

Aktualitet

Rama: Nuk ulem në dialog me Bashën, nuk i hapim rrugë çetave – ka ardhur koha që ata të treten rrugëve

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama foli sërish për braktisjen e zgjedhjeve nga PD dhe LSI.

Rama tha për partitë opozitare se “ka ardhur koha që ata të treten rrugëve, që atyre të mos u jepet asnjë mundësi e vetme për t’u shpërblyer në asnjë formë, pasi i hynë një rruge të tillë.” Ai shtoi se PS i ka shpërblyer në të kaluarën kundërshtarët dhe për këtë arsye “mbase është krijuar ideja te ata, nga Saliu i pari, që socialistët janë njerëz të butë dhe nuk e duan konfliktin, kështu që hajde t’i marrim përpara se socialistët të hapin rrugë. 274 kata lagi

Aktualitet